Menu

Dusit, smažit, péci, vařit, flambovat – s krůtím masem můžeme dělat cokoliv. Otázka chutě v případě krůtího masa ponechává šéfkuchařům plnou volnost. Jak připravit krůtí maso tak, aby jeho chuť a aroma překvapilo vaše hosty?

„Myslela krůta na neděli“.. a v sobotu hlavu jí sťali“ – staré evropské pořekadlo hovořící o oblíbenosti krůtího masa

Popularita krůtího masa v kuchyni vyplývá především jako alternativy kuřecího masa, přičemž krůtí maso je rozhodně křehčí a šťavnatější.  Kdysi bylo považováno za raritu, která byla servírována výlučně vyšší třídě, dnes je produktem dosažitelným a dostupným pro každého.   Podle zprávy AVEC1 80% světové produkce krůtího masa vděčí Spojeným státům, Němcům, Brazílii, Francii a Itálii.

Z krůtího masa lze vyzískat neobvyklou chuť a aroma tím, že je zpracováváme různými kulinárními technikami a připravujeme nestandartním způsobem např. s čokoládou s chilli, limetkovo-tymiánovým dresinkem nebo meruňkovým protlakem.  Krůta je libové maso bohaté na zinek, železo a draslík, seznam jeho výživových vlastností imponuje, a přitom je lehce dostupné a levné.   V restauracích na celém světě se nejčastěji podávají krůtí prsa, jejichž bílé maso vyžaduje krátké tepelné zpracování ve vysoké teplotě – je však třeba dávat pozor, aby se maso příliš dlouho nezpracovávalo a tím nevysušilo. Kromě toho se lze na jídelních lístcích setkat s krůtím stehnem, jehož maso je výraznější a tmavší.

V současné době se pěstují 3 druhy krůt, tzn. typ lehký, střední a těžký.  

 • K lehkým patří bílá a hnědá širokoprsá a malá bílá Beltsville.
 • Do skupiny středních a těžkých patří plemeno Bourbon, Naraganset, bílá virginská a standartní bronzová.

Krůtí maso výborně chutná jak vařené v páře, v hrnci, pánvi, za studena, tak i horká z trouby, jako sauté nebo ve společnosti omáček. Rozmarýn, paprika, jalovec, tymián, česnek, majoránka a dokonce skořice, to je koření, které výborně ladí s masem a zvýrazňuje jeho chuť.

Menu s krůtou v hlavní roli

První asociace s krůtou ze světové kulinární perspektivy, to je bezpochyby americký Thanksgiving Day, neboli svátek Díkůvzdání, jehož hlavním hrdinou je celá pečená nadívaná krůta, podávaná s bramborovým nebo batátovým pyré a s brusinkovou omáčkou.  V současné době šéfkuchaři hledají inspiraci a vytvářejí nové pokrmy s krůtím masem, často s odvoláním na tradici, ale nešablonovitým způsobem, s využitím inovativních kulinárních technik, např. s využitím zásad molekulární gastronomie.

Příklady novátorských pokrmů s krůtím masem:

 • Krůtí prsa sous vide v citronově-máslové omáčce s restovanou zeleninou
 • Krůta marinovaná v zeleném čaji, nadívaná játry a pečená v medu
 • Smažená krůtí prsa s javorovým sirupem a rozmarýnem, se švestkovým pyré a semínky z granátového jablka
 • Rolády z krůtího masa a slaniny, nadívané pestem z petrželové natě s lanýžovou omáčkou
 • Krůta glazurovaná meruňkovou šťávou, se šalvějí a šalotkou
 • Polpety z krůtího masa s mátou a žlutou rýží v sójové omáčce a s pěnou z kozího sýra
 • Ravioli s krůtím masem s omáčkou ze sušených rajčat a kaparů
 • Zelenina julienne, trhané krůtí maso pečené v pomerančové šťávě a kaší ze zeleného hrášku
 • Slané muffiny s krůtím masem v perníkové omáčce
Produkty
Recepty
Inspirace
Menu