Menu

V restauracích jsou také oblíbené obědové bufety, kdy si hosté mohou užít tak zvané all you can eat (sněz, co můžeš) – za předem stanovenou cenu sníst cokoli jen zvládnou. Od polévek přes hlavní chody až po zákusky či ovoce či zmrzlinu. 

Teplý a studený bufet 

Bufet může být teplý, studený, s masem, bez masa, veganský anebo stylizovaný do určitého směru - buďto podle druhu kuchyně (český, asijský, indický…) nebo na danou příležitost (dětská oslava, svatba, narozeniny…), případně do konkrétního tématu (pirátský, námořnický, princeznovský…).

Teplý bufet

Jak už název napovídá, v teplém bufetu se podávají teplé pokrmy. Proto nejprve myslete na to, jak tuto vlastnost uvařených jídel zabezpečit po celou dobu trvání bufetu. Nejvhodnějším vybavením jsou nerezové termonádoby, které mají rukojeti pro snadnou manipulaci, víko, aby jídlo zůstalo stále teplé a k nim nezapomeňte přidat naběračku nebo kleště, aby si zákazník mohl pohodlně naservírovat pokrm na talíř. Pod nádoby můžete použít multifunkční ohřívač, který zajistí dlouhodobě stabilní teplotu jídla.

Do teplého bufetu patří polévky, oblíbené jsou pak minipokrmy jako miniřízečky, miniburgery nebo nejrůznější druhy omáček s přílohami, jako je rýže, těstoviny nebo hranolky.

Studený bufet

U studeného bufetu myslete zejména na to, aby bylo jídlo hezky naservírováno, lahodilo oku a neokorávalo. Hodí se vám servírovací tácy a například roll-top víka.

Do studeného bufetu patří ovoce, zelenina, saláty, paštiky, pomazánky, uzeniny, sýry, dezerty nebo třeba sushi. 

3 hlavní zásady pro zvládnutí přípravy bufetu

1. Přizpůsobte menu zákazníkovi a charakteru akce

Proveďte podrobný průzkum. Zeptejte se zákazníka, jaká má očekávání a jak bude vypadat akce. Pamatujte však, že vaším úkolem je sjednotit jeho představy se skutečností a poradit mu tak, aby vámi připravený bufet byl pro jeho hosty atraktivní, ale také ukazoval vaše možnosti a byl pro vás ziskový. Sestavte ho tak, jako se sestavuje menu na jídelním lístku. Pokud jste dostali objednávku na studený a teplý bufet, snažte se, aby se v něm vyskytly všechny hlavní prvky: saláty, studené předkrmy, polévky, teplé předkrmy, hlavní jídla i dezerty. Pamatujte na to, aby se v každé kategorii vyskytly alespoň dvě nabídky. Pokrmy v bufetové sestavě by měly být rovněž vyvážené, např. jedna krémová polévka, jedna na bázi vývaru, maso smažené a maso v omáčce. Jeden salát nebo jeden předkrm je rozhodně příliš málo. Atraktivním prvkem bufetu budou finger foods nebo tapas, které zaženou první hlad hostů.

2. Pečlivě promyslete příslušné umístění

Pokud vám to místo akce dovolí, rozestavte bufet na jednom dlouhém stole. Odsuňte ho však od stěny, aby mohli hosté přicházet z jedné strany a obsluha měla možnost přijít z druhé strany a nemusela se mezi hosty proplétat. Jídla pokládejte postupně hlavními skupinami, od příchodové strany hostů nebo od levé strany do pravé. Musí být zřetelné výrazné zóny (nemíchejte např. saláty s hlavními jídly, a u jídel by měly být vždy umístěny tabulky s názvy pokrmů a označené případné alergeny. Pamatujte na to, že to, jaký dojem zanechá váš bufet na hostech, záleží ve velké míře na vzhledu studených pokrmů, protože teplá jídla budou na počátku zavřena ve výdejních nádobách. Nepokládejte však všechno hned. Dobré je řídit se zásadou 50/50 – polovinu jídla podáváme hned na začátku akce a další jídla přidáváme postupně. Díky tomu nebudou chybět a až do konce akce budou vypadat čerstvě a lákavě. Nejlepší by bylo, aby nad bufetem měli dohled kuchaři. To oni, ne číšníci, by měli přidávat jídla a v případě potřeby podat hostům doplňkové informace.

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu