V letošní zimě bude v kuchyni především zdravě. Vybíráme produkty, které mají výborný vliv na náš organismus, klademe důraz na opulentní snídaně a vyzískáváme ze zeleniny všechno, co je nejlepší tím, že necháváme působit proces fermentace.
1. Snídaně – to je staronové kompletní jídlo
V letošní sezoně sázíme na snídaně. Stále více lidí jí mimo domov, a obchodní jednání se stále častěji odehrávají už při prvním jídle. Pokud tedy naše restaurace funguje od rána, musíme velmi vážně přemýšlet o snídaňovém menu. Tím spíš, že v zimě ho nemůžeme shrnout do malého toastu. Musí být obšírné, teplé a energetické. Proto kromě dobrých uzenin nebo lososa uvažujme o toustovaném pečivu s blanšírovaným špenátem a vejcem v košilce zapečeném v holandské omáčce.
2. Indické chutě
Tato u hostů stále populárnější kuchyně probouzí v zimě výjimečně teplé asociace, protože je velmi aromatická, zahřívající, plná barev a chutí. Výborně se zapojuje do silného trendu uvědomělé a zdravé výživy – koření, která jsou pro ni charakteristická, taková jako kurkuma, zázvor, skořice, chilli nebo koriandr jsou chváleny za příznivý vliv na náš organismus. Díky bohatství vegetariánských pokrmů (typickému pro jižní část Indie) je tato kuchyně obzvláště zajímavá pro osoby, které nejedí maso, a těch je stále více.
3. Skleničku na cestu
Předat nadšeným klientům recept na omáčku použitou v pokrmu? S tím každý šéfkuchař nesouhlasí. Něco jiného je dát hotovou omáčku ve skleničce. Majitelé restaurací stále s větší chutí rozšiřují svou nabídku o prodej produktů připravených podle receptury šéfkuchaře. Hostům, které to zajímá, jsou prodávány např. čatní, sterilovaná zelenina a ovoce, rafinované směsi koření, marmelády a omáčky. Hosté jsou spokojeni, protože díky tomu mají po návratu domů šanci alespoň částečně si připomenout chuť jídla, které se jim zalíbilo v restauraci a navíc zaimponovat svým blízkým.
Všechno se nechává kysat
Rychlokvašky a kysané zelí byly v české kuchyni železným, řekněme venkovským lidovým doplňkem. Avšak nepříliš dávno se fermentace v kuchyni stala velmi módní. Kysané výrobky byly uznány za tzv. superfood, neboli potravina, která má v sobě mnoho pro nás velmi důležitých výživných složek. Začali jsme kysat všechno, co lze, a tedy nejen okurky a zelí, ale také mrkev, červenou řepu, fazolové lusky, ředkvičky, květák nebo patisony, ale také ovoce, jablka, hrušky a … jahody.
Červená řepa
Můžete s ní dělat vše (dokonce přidat do dezertu), jenom ji nestrouhejte a nesmažte! Za takovou červenou řepu děkujeme (alespoň v této sezóně)! Raději z ní udělejte krémovou polévku, placky nebo ji přidejte do salátu. Výborně chutná např... s kozím sýrem, salátem, semínky a skoro většinou zálivek.
Je opravdu nekonfliktní – má ráda kyselé i sladké dodatky. Aby však správně zafungovala v polévce nebo salátu, je třeba ji dříve připravit např. potřít bylinkami, mořskou solí, balzamikovým octem a medem, a potom zavinout do aluminiové folie a péci do měkka v teplotě od 160°C do 180°C.
Topinambury
V zimě rádi sáhneme po kořenové zelenině. V tomto roce volíme kromě jiného topinambury. Po létech, kdy nebyly, se znovu vrací na talíř ne už jako zelenina v dobách krize (byly za ni považovány vzhledem k jednoduchosti jejich pěstování), ale také jako složka vybraných pokrmů. V chuti trochu připomíná slunečnici, artyčoky nebo brambory.
A tak stejně jako z nich lze z těchto populárních bulev dělat placky, kaše, krémové polévky či zapečená jídla. Dobrým nápadem také bude podávání ve formě chipsů. Stačí nastrouhat topinambury na struhadle (nejlépe na takzvaném mandolína) na tenké plátky a potom je usmažit v hlubokém tuku. Oproti bramborám mají topinambury tu přednost, že je lze podávat také syrové, např. v salátu.
Černý kořen
Počet milovníků chřestu neustále roste. Na jaře jsme měli zájem hlavně o jejich bílý a zelený druh, a v nadcházející sezoně se budeme rozplývat nad černým kořenem nazývaným zimní chřest nebo hadí mord. Tato „ošklivá“ zelenina v sobě ukrývá mnoho výživných složek a výborně chutná.
Před přípravou je ji třeba dobře vymáčet a očistit ze špíny a zbavit vytékajícího lepkavého latexu, což vyžaduje trochu práce. Výsledek však za to stojí. Černý kořen můžeme připravit jako chřest, tzn. vařit v páře nebo ve vodě, podávat např. s holandskou omáčkou. Hodí se ke smažení, dušení i zapékání, a dokonce jako element do salátů nebo složka pomazánky na chlebíčky. Velmi miluje společnost s petrželkou.