1. Salát, který by měl sloužit jako plnohodnotný pokrm, musí kromě zelených listů (nejlépe, jestliže to bude svazek/mix různých salátů) obsahovat křupavé doplňky (mandle, ořechy, krutony), překvapení (složka, kterou nikdo nečeká, např. kousek melounu nebo syrový žampion), produkt bohatý na bílkoviny (fazole, ryby, maso) a samozřejmě dresink. Je to právě dresink, který rozhoduje o tom, jestli si pokrm získá srdce labužníků.
2. Salát je už ze samotné definice lehký pokrm. Nepřehánějte to tedy s množstvím složek (vyberte maximálně šest) a uvědomte si, že zálivka musí zvýrazňovat a obohacovat chuť všech ingrediencí, a ne ji potlačovat.
3. Vybírejte suroviny tak, aby bylo možno v salátu cítit čtyři základní chuti: sladkou, slanou, hořkou a kyselou.
4. Inspiraci hledejte v různých druzích pokrmů. Jsou produkty, které se k sobě ne vždycky hodí, např. játra a granátové jablko; bez ohledu na to, jestli jsou v hlavním jídle nebo předkrmu.
5. Při přípravě zálivky se řiďte tím, aby chuť složek salátu ideálně ladila s chutí zálivky, a aby se konzistence dresinku hodila ke struktuře salátu. Uvědomte si nejen to, že např. medovo-koprová zálivka se hodí k uzenému lososu, ale také to, že klasická řidší zálivka se hodí k lehkým roztřepaným salátům typu frisée, ale k těžším, např. římským nebo ledovým salátům bude lepší krémový dresink.
6. Saláty s výrazně hořkou chutí, např. radicchio, vyžadují speciální zacházení. Před spojením s jinými produkty je dobré vložit je na několik minut do vody s ledem. Jsou potom křehké a méně hořké. Potom je dobré je promíchat se zálivkou, která v sobě bude mít současně jak sladkost, tak i hořkost, např. s medovým dresinkem na bázi ořechového oleje.
7. Jestliže chcete, aby váš salát byl nejen výborný, ale také v souladu s nejnovějšími trendy, přidejte do ní mikro bylinky a mikro zeleninu (bylinky a zeleninu v miniaturní verzi o výjimečně intenzivní chuti) nebo jedlé květy.
8. Každá dobrá restaurace by měla mít několik zálivek k různým salátům. Podávání stejného dresinku ke všem salátům můžeme považovat za kulinární zločin.
9. Jestliže saláty jsou základem bufetu, po umytí, rozložení a vysušení salátů je položte do GN nádoby na vlhkou papírovou utěrku. Dobrý trik: posypejte je suchým dresinkem a teprve po nějaké době je promíchejte s řepkovým nebo olivovým olejem. Zelenina i tak vypustí šťávu, proto je lepší už nepřidávat vodu.
10. Uvědomte si, že saláty v teplé formě by neměly příliš dlouho čekat na hosty. Vyšší teplota kuřete nebo ryby může způsobit, že listy rychleji povadnou.
11. Nepodávejte hostům nedokončené pokrmy. Saláty vždy podávejte už promíchané se zálivkou.