Menu

Jediné bezpečné koření, které se hodí ke každému druhu masa, je sůl a pepř. Dokonce v některých případech je dobré se na ně omezit. Takovým druhem masa, které v průběhu pečení, opékání nebo grilování nepotřebuje více kořenících složek, je hovězí maso.  Má tak výjimečnou chuť, že je lepší ji nepotlačovat přílišným množstvím koření. Zvláště pokud je to hovězí s certifikátem QMP (Quality Meat Program). Maso, které si certifikát zasloužilo, je nejvyšší jakosti. Takové hovězí lze před tepelnou úpravou ochutit nejen pepřem (nejlépe čerstvě tlučeným), ale i solí, bez obav, že ztvrdne např. při grilování. Můžeme také přidat česnek. To je další složka, která se hodí téměř ke každému masu. Hovězí přijme i rozmarýn a římský kmín.

Při ochucování vepřového se už nemusíme tak omezovat. Je to tučné maso, takže nesmíme zapomenout na kmín (zlepšuje trávení).  Bude se hodit také chilli, koriandr, česnek, muškátový oříšek a kari. Můžeme přidat také tymián a šalvěj, ale kopr, bazalku a oregano raději vynecháme. Jehněčí má dále nejraději jalovec, česnek, rozmarýn, zázvor a římský kmín.

Drůbež má neutrální chuť. Při výběru koření se musíme především řídit původem pokrmu. Drůbež se vyskytuje skoro v každé zeměpisné šířce a každý region má pro ni trochu jiný nápad.  V  Asii např. kuře promíchají s koriandrem, zázvorem, chilli a kari; v Itálii, použijí rozmarýn, oregano, bazalku a tymián;  u nás – přidáme kmín a někdy i třeba majoránku. V každém jídle z drůbeže, kromě soli, pepře a česneku bude vyhovovat také sladká paprika. Avšak muškátový oříšek a jalovec je až některé vyjímky lépe odložit na poličku.

Pečené nebo grilované ryby s malým množstvím koření by mohly být mdlé. Proto jím nešetříme, jen pozor, že každý druh má jiné preference, např. losos má rád estragon, tymián a všechna citronová ochucení, a pokud má být připraven po skandinávsku – cukr a hodně kopru. Pražma má ráda středomořská koření, makrela – římský kmín, rozmarýn a tymián,  severoatlantická treska - kreolské chutě. K té se výborně hodí kaparová nebo okurková omáčka.  Tuňák bude skvěle chutnat v panýrovací směsi z tlučeného pepře a strouhané citronové kůry. Hodí se k němu také asijské koření, koriandr, čerstvý zázvor a sezamová semínka. Pstruh dává přednost tymiánu, česneku a petrželi. Pokud ho připravujeme vcelku, rozhodně dovnitř vložíme vedle citronu hodně bylinek např. kopru.

 

Vyzkoušejte jednoduchý recept:  Steak z lososa s kuskusem a koprovým dipem připravil:                      šefkuchař David z restaurace Porto na Letišti Václava Havla Praha

 

suroviny na 1 porci:  50g kuskus, 200g losos, 6 lžiček olivového oleje, 2 lžíce zakysané smetany, kopr dle chuti, citronová šťáva ze dvou citronů, klínky z jednoho citronu na ozdobu, 2 stroužky česneku, 60g okurka salátová, 60g červená paprika, hrst hladkolisté petržele, 1 lžíce majonézy Hellmannˇs, sůl a pepř dle chuti

postup

  • Kuskus v míse promícháme se lžičkou soli a přelijeme vroucí vodou, necháme 8-10 min v uzavřené míse natáhnout tekutinu.
  • Steaky z lososa potřeme olejem a opékáme cca 4 minuty z každé strany.
  • Zakysanou smetanu a majonézu smícháme s koprem, citronovou kůrou, česnekem, osolíme, opepříme a dle chuti přidáme citronovou štávu.
  • Měkký kuskus načechráme vidličkou, smícháme s olivovým olejem, štávou z citronu, nakrájenou okurkou, paprikou a nahrubo nasekanou nasekanou petrželkou, dle chuti osolíme a opepříme.
  • Podáváme s lososem, klínky citronu a koprovým dipem.
Produkty
Recepty
Inspirace
Menu