Menu

Thajsko, Vietnam, Indonésie, Malajsie

Citronová tráva (Takrai)

V Thajsku roste citronová tráva téměř jako plevel ve velkých trsech, lze ji pěstovat bez problémů i u nás. Spodní světlá část stonku se používá kromě curry past do polévek a smažených pokrmů, může se do pokrmu při vaření vložit i v celku a před podáváním jej vyndat. Použít můžeme i nasušenou citronovou trávu, jen ji předem musíme nechat 30minut máčet ve vodě, ale zato bude chutnat jako čerstvá.

Galangal (galangalový kořen)

Příbuzný zázvoru s citrusovým nádechem, jeho vůně i chuť je o dost ostřejší. K dostání je v čerstvé nebo sušené formě, sušený galangal je však nutné před vařením namočit v horké vodě. Používá se do polévek, smažených jídel a také bývá součástí oblíbených thajských curry past

 

Kafírové listy a limety (Makrut)

Takzvané kafírové limety mají tmavě zelenou kůru s hrbolky, jsou výrazné vůně a chuti. Z limet se používá nastrouhaná kůra, která je bohatá na aromatické oleje. Z rostliny se dají užít kafírové listy (celé nebo nadrcené), a to do salátů a opět curry past. Listy z kafírových limet nám celkem dlouho vydrží, když je uložíme v plastovém sáčku do mrazáku.

Koriandr (Pak Chee)

Jeho výrazná a pikantní chuť dodá pokrmu na čerstvosti. Používá se celá rostlina včetně semen a kořenů, vše se opraží, rozemele a poté se směs přidává do curry past. Pro zachování delší čerstvosti koriandr omyjte, osušte a vložte do plastového sáčku, takto vydrží v lednici až 6 dní

Thajská bazalka

Bazalka se v pokrmech vyskytuje velmi hojně. Používají se tři druhy. Bai Horapa chutná lehce po anýzu a přidává se do červeného a zeleného kari, její lístky připomínají mátu. Bai Manglaek chuťově připomíná citrony, její tenké lístečky bývají součástí polévek a salátů. Purpurové lístky Bai Grapao pro změnu připomínají chuť hřebíčku.

Tamarind

Luskovité plody, jejichž dužina lze pojídat čerstvá, vařená nebo sušená. Z dužiny lze připravit také osvěžující nápoje.

Korea, Čína, Japonsko

Jidášovo ucho

Jeho předností je příjemná křupavost, nemá příliš výraznou chuť a vůni, což umožňuje jej přidávat do různých jídel podle vlastní fantazie, dobře poslouží také k vytvoření barevného kontrastu s ostatními složkami pokrmu. Houba se používá čerstvá či sušená. Čerstvou houbu povařte 10–20 minut a následně přidejte do pokrmu. Sušenou houbu je třeba alespoň na 1–2 hodiny namočit.

Zázvor

V kuchyni se používá pouze oddénkokvá část (kořen). Chuť zázvoru je ostrá, pálivá a výrazně pryskyřicová. Používá se zejména v čerstvém stavu. Mimo pokrmů se ze zázvoru dělají čaje, limonády a další nápoje.

Wasabi

Tento zelený japonský kořen je neodmyslitelnou součástí většiny japonských pokrmů. Čerstvě strouhaný kořen má jasně zelenou barvu, lepkavou texturu, čerstvou vůni a štiplavou chuť. Kromě kořene lze využít i stonky, listy a květ. Stonky a listy bývají nakládané a nasekané a používají se hlavně jako příloha k zelenině a polévkám.

Sezamový olej

Sezam byl jedna z prvních surovin, ze které se zpracovával olej. V asijské kuchyni se používá olej z praženého sezamu, který má tmavou barvu a výrazně voní po sezamu. Má velmi výraznou chuť.

Sečuánský pepř

Značně ostré, až chuť otupující, aromatické koření. Pro zvýšení aroma se doporučuje tobolky celé nebo drcené opražit. Ke kořenění používáme jen malé dávky. V Číně si mletým opraženým sečuánským pepřem koření zelený čaj. Před použitím se doporučuje vyřadit všechna uvolněná černá semínka, která jsou velmi hořká.

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu