Menu

Menu pro děti a seniory

Tradiční vánoční jídla jsou většinou těžko stravitelná a obsahují ingredience, které nemusí vyhovovat dětem a starším lidem, jako jsou třeba houby, čerstvá cibule, mák, sušené ovoce a ořechy. Co můžete připravovat místo toho?

Totéž platí pro silvestrovské menu – nezapomínejte na děti a seniory. Nejmenší hosté si bedlivě všímají toho, jak jídlo vypadá, takže jim nabídněte barevné špízy, mini pizzy, nebo mini burgery, kuřecí nuggety s různými dipy a sladké muffiny, nebo zmrzlinové kornouty s marshmallow jako dezert.

Starší lidé si často vybírají jídla, která se snadno jí, jsou bez cukru a lehká. Jemné polévky místo těžkých gulášů, pečené maso místo smaženého, jednoduchý zeleninový salát místo bramborového salátu s majonézou – to je jen pár nápadů, jak pohostit starší hosty na silvestrovské party.

Alergeny a alternativní diety

Když se zaměříme na přípravu tradičního menu s pokrmy, které známe z našich rodinných oslav, občas zapomínáme na hosty, kteří trpí potravinovou intolerancí, nebo na ty, kteří musí dodržovat nějakou speciální dietu.

Pro každý chod připravte alespoň jedno jídlo bez:

 • lepku,
 • laktózy,
 • oříšků a sezamových semínek,
 • masa a ryb,
 • živočišných produktů.

To neznamená, že musíte připravovat několik verzí každého jídla. Jedno takové, které se hodí většímu počtu hostů, bude stačit.

Vánoční a silvestrovské tradice

Nezapomeňte, že Vánoce a Silvestr nejsou jen o jídle. Hosté chtějí strávit čas se svými blízkými a ctít tradice, které znají ze svých rodinných domovů. Které z nich byste měli zahrnout do vašich štědrovečerních a silvestrovských oslav?

Vánoční tradice

 1. Sdílení oplatek – jde o vánoční tradici, která je důležitá pro mnoho hostů. Oplatky podávejte na talíři, mnoho hostů jistě rádo využije příležitost, aby si vyměnili přání s těmi, na kom jim záleží.
 2. Rybí šupina pod talířem — tato pohanská tradice stále přežívá v mnoha rodinách.
 3. Líbání pod jmelím — jmelí zavěšené v místnosti povzbudí hosty k výměně pozitivních emocí.
 4. Krájení jablíčka — pro utvrzení zdraví v nadcházejícím roce

Silvestrovské tradice

 1. Sklenice šampaňského o půlnoci — šumivé víno je symbolem oslavy. Tento okamžik je také dobrou příležitostí pro hosty, aby si vyměnili novoroční přání.
 2. Konfety a ohňostroje— zlaté konfety, balónky s héliem a ohňostroje připraví magickou party.
 3. Jídlo pro regeneraci — uprostřed silvestrovské oslavy podávejte teplé pokrmy, abyste dodali svým hostům energii a mohli pokračovat v oslavách
Produkty
Recepty
Inspirace
Menu