Zákaz používání jednorázových obalů — čeho se týká?

Dotyčná směrnice EU zakazuje výrobu a distribuci deseti nejpopulárnějších plastových výrobků na jedno použití, pro které jsou již k dispozici biologicky rozložitelné alternativy, jako:

 • příbory (vidličky, nože, lžičky) a talíře;
 • brčka;
 • gastro nádoby;
 • polystyrenové kelímky;
 • vatové tyčinky;
 • tyčky k balónkům.

Pokyny pro restaurace — zakázané nádoby

Které plastové výrobky se už nesmějí používat?

Jednorázové plastové gastro obaly

Jednorázové plastové gastro obaly

Směrnice zakazuje používání jednorázových plastových obalů. To se týká nejen talířů a nádob, ale i plastových fólií pro jejich tepelné zatavování, stejně tak i víček.

Plastové příbory a doplňky

Plastové příbory a doplňky

Směrnice EU zakazuje používání plastových vidliček, nožů, polévkových a kávových lžiček, brček, míchátek na nápoje a hůlek.

Jednorázové nádoby z polystyrenu

Jednorázové nádoby z polystyrenu

Směrnice rovněž zakazuje používání výrobků z polystyrenu na jedno použití, například nádob a dalších gastro obalů, kelímků, talířů a víček.

Pokyny pro restaurace — povolené nádoby na jídla sebou / k rozvozu

Pro všechny výrobky, které se podle této nové směrnice nesmějí vyrábět či distribuovat, již existují ekologické alternativy, konkrétně gastro nádoby, příbory, brčka a další předměty vyráběné z biologicky rozložitelných nebo kompostovatelných materiálů.

Co tedy můžete používat místo nich?

 1. Nádoby, příbory a doplňky vyrobené z „bioplastu“ (PLA).
 2. Biologicky rozložitelnou fólii pro tepelné zatavování z PLA.
 3. Brčka a nádoby z kartonu.
 4. Dřevěné příbory.
 5. Nádoby a víčka z cukrové třtiny.
 6. Skleněné nádoby, jako sklenice a láhve.
 7. Talíře a příbory z pšeničných otrub.

Je dobré situaci na trhu s gastro obaly sledovat a informovat se o nových možnostech. Zákaz velmi pravděpodobně přinese celou řadu nových inovativních řešení, která rozšíří nabídku v současnosti dostupných gastro obalů splňujících ustanovení nové legislativy.

Od kdy začal zákaz platit?

Zákaz výroby a distribuce jednorázových plastových výrobků začal platit od 1. ledna 2021. To znamená, že od tohoto data nemohou velkoobchodníci a distributoři tyto výrobky dále prodávat.

Neznamená to však, že už nemůžete používat plastové obaly, příbory a brčka, jež máte stále v zásobě. Musíte je ale spotřebovat do 3. července 2021

Proč byl zákaz používání jednorázových obalů vydán?

Ustanovení směrnice jsou zaměřená na ochranu životního prostředí, oceánů a života v mořích. Podle Evropské komise je více než 80 % odpadu, který končí v mořích a oceánech, vyrobeno z plastu. Tato směrnice omezí používání výrobků, které v současnosti tvoří 70 % veškerého mořského odpadu.

I když přechod na ekologické obaly představuje pro potravinářský průmysl výzvu, nemusí znamenat velkou zátěž. Pro všechny zakázané výrobky existují biologicky rozložitelné alternativy, které můžete

používat. Přitom víte, že tak snižujete svůj negativní dopad na životní prostředí a přizpůsobujete se svým zákazníkům, kteří očekávají, že podniky, jež podporují, budou používat ekologická řešení.