Menu

Zákaz používání jednorázových obalů — čeho se týká?

Dotyčná směrnice EU zakazuje výrobu a distribuci deseti nejpopulárnějších plastových výrobků na jedno použití, pro které jsou již v současné době snadno recyklovatelné případně biologicky rozložitelné alternativy .  Přehled zakázaných výrobků je:

  • plastové příbory (vidličky, nože, lžičky) a talíře;
  • brčka, míchátka;
  • nádoby na potraviny z expandovaného polystyrénu;
  • kelímky z expandovaného polystyrenu ;
  • nádoby na nápoje z expandovaného polystyrenu
  • všechny výrobky z oxorozložitelných plastů
  • plastové vatové tyčinky;
  • tyčky k balónkům.

Je dobré situaci na trhu s gastro obaly sledovat a informovat se o nových možnostech. Zákaz velmi pravděpodobně přinese celou řadu nových inovativních řešení, která rozšíří nabídku v současnosti dostupných gastro obalů splňujících ustanovení nové legislativy. Je nutné se zaměřit na zdravotní nezávadnost alternativních materiálů vhodných pro styk s potravinou, jejichž bezpečnost dodavatel prokáže platným prohlášením o shodě s legislativou EU a CZ. Je důležité spolupracovat s osvědčenými a renomovanými  dodavateli obalových materiálů, kteří jsou řádně registrováni v registru výrobců či distributorů materiálů vhodných pro styk s potravinami u příslušných Krajských hygienických stanic a jsou schopni řádně doložit prohlášení o shodě.

Proč byl zákaz používání jednorázových obalů vydán?

Ustanovení směrnice jsou zaměřená na ochranu životního prostředí, oceánů a života v mořích. Podle Evropské komise je více než 80 % odpadu, který končí v mořích a oceánech, vyrobeno z plastu. Tato směrnice omezí používání výrobků, které v současnosti tvoří 70 % veškerého mořského odpadu.

I když přechod na ekologické obaly představuje pro potravinářský průmysl výzvu, nemusí znamenat velkou zátěž. Pro většinu  zakázaných výrobků existují již v současné době snadno recyklovatelné případně biologicky rozložitelné alternativy, které můžete používat. Přitom víte, že tak snižujete svůj negativní dopad na životní prostředí a přizpůsobujete se svým zákazníkům, kteří očekávají, že podniky, jež podporují, budou používat ekologická řešení.

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu