Menu

BARBECUE je částečně podstatou od slova cooking – příprava pokrmu může trvat až 2 dny. Jednotlivé části masa, např. roštěná, ořech nebo plec, se nepřipravují v celku, ale jako grilované – v kouscích. Začíná se uzením, potom přichází na řadu pečení a často také dušení. Velmi důležité je, aby mezi pečením a dušením mělo maso čas „si odpočinout”.

V průběhu celého procesu je vystaveno působení horkého vzduchu a kouře vznikajícího ze spalování dřeva, nejčastěji ze dřeva listnatých stromů, např. javoru, akátu, olše, dubu, lípy nebo habru. To je další charakteristický znak barbecue, protože v průběhu grilování má maso kontakt s živým ohněm a materiálem používaným k topení, kterým může být také plyn, elektrický proud nebo dřevěné uhlí.

PŮVOD

Metoda BARBECUE pochází ze Spojených států, kde se stala velmi populární, zvláště v obtížných podmínkách a těžkých časech, např. na plantážích bavlny nebo v době války. Uzení chránilo maso před zkažením a dlouhé tepelné zpracování způsobilo, že dokonce nejhorší a nejtvrdší kousky se daly jíst. Dnes se metodou barbecue připravují jak drůbež, tmavé maso, tak i ryby.

Tuto kulinární metodu lze použít, když se připravuje v poslední době populární tzv. trhané vepřové (pulled pork) nebo trhané hovězí (pulled beef). Vepřové se nejčastěji připravuje z plece, která je po dlouhém tepelném zpracování neobvykle měkká a lze ji snadno rozdělit na jednotlivá vlákna, která mohou být základem pro mnoho pokrmů. Často se maso míchá s různými omáčkami a doplňky a je vkládáno do sendvičů, kterým dodává regionální charakter. A tak například hořčice, okurka a kysané zelí budou znamenat český akcent a chilli, koriandr a jalapeňo mexický. Samozřejmě výborným doplňkem takového sendviče je také omáčka BARBECUE

Počet možných modifikací BBQ omáčky je téměř nekonečný. Uvádíme recepty, které stojí za to vyzkoušet.

ZÁKLADNÍ BBQ OMÁČKA

Suroviny na 10 porcí

 • Ocet 500 ml
  Jablečná šťáva 500 ml
  Cukr 500 g
  Knorr šťáva k pečení 100 g
  Sůl 20 g
  Černý pepř 5 g
  Extrakt tekutého kouře s uzeným aromatem dle chuti
  Hellmann´'s  kečup 400 g

PŘÍPRAVA

 • Všechny složky omáčky kromě kečupu smíchejte, ohřejte a uveďte do varu.
 • Vařte na mírném ohni cca 10 minut.
 • Odstavte k vychlazení. Potom smíchejte s kečupem

Další recepty na osvědčené i netradiční BBQ omáčky najdete v našem speciálním průvodci. Co takhle Teriyaki Barbecue omáčka nebo Spicy Honey-Lime Barbecue omáčka? Máme pro vás celkem 22 vynikajících, přesto snadných tipů, vyzkoušejte je všechny.
který si můžete stáhnout přímo tady.

Další recepty na

A pokud hledáte už hotovou BBQ omáčku s vyváženou kouřovou příchutí, která je ideální na přípravu žeber, trhaného masa nebo kuřecích křídel, doporučujeme naši Hellmann’s BBQ Omáčku. Také se skvěle hodí k přípravě marinád nebo dipů.

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu