Menu

Flexitariáni, vegetariáni, vegani

Je to už dlouhou dobu, co se lidé začali zříkat masa. Na trh pravidelně přicházejí nové náhražky masa a restaurace nabízejí stále více jídel ze zeleniny, obilovin a luštěnin.

Mladí a vzdělaní obyvatelé měst se často vzdávají masa z environmentálních, zdravotních nebo etických důvodů. Pokud tento popis vyhovuje vašim hostům, měli byste se seznámit s tím, co každá z těchto diet zahrnuje, a připravit se dobře na to, abyste vyhověli vašim vegetariánským hostům.

Dokonce i ti, kteří občas jedí maso, se často rozhodnou pro rostlinná jídla, takže je dobré sestavit menu podle toho.

Syrová (raw) strava

Syrová strava, nebo také syrové veganství, umožňuje jíst pouze nevařené nebo nezpracované ovoce, zeleninu, ořechy a klíčky.

Je založená na ohledu na zdraví. Raw vegani věří, že potraviny zahřáté nad 40° C ztratí své nejcennější živiny - vitamíny, enzymy a mikročástice. Někteří také tvrdí, že syrová veganská strava zlepšuje náladu a koncentraci.

Syrová strava toho nabízí více než jen saláty. Pokud použijete dehydrátor, můžete připravit raw burgery z výhonků a obilnin, lněné palačinky a mnoho dalších pokrmů. Zapůsobte na své hosty z řad raw veganů bohatými smoothies, syrovým sushi z květáku, nebo cuketovými nudlemi!

Keto dieta

Ketogenní strava s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem uhlohydrátů je oblíbeným režimem hubnutí. Jeho cílem je vyvolat v těle stav ketózy, který ve srovnání s tradičními dietami urychluje metabolismus tuků.

„Keto“ dieta je založená na tučných masech a rybách, vejcích a tucích, jako je máslo, olivový olej nebo avokádo. Tyto produkty jsou doplňovány bezškrobovou zeleninou a ořechy. Lidé na „keto“ dietě omezují příjem uhlohydrátů na pouhých 20 g denně, i když tento limit může být krátkodobě porušen a zvýšen na 50 g, takže si mohou třeba v určitém období roku užít bobulovitého ovoce.

Pokud vaše menu již obsahuje Šakšuku, Fritatu, nebo saláty s masem a avokádem, pak jste připraveni i na hosty na „keto“ dietě.

Paleo

Nejnovější výživový trend, paleolitická nebo “paleo” strava, nás vrací milióny let nazpět v historii. Je založena na předpokladu, že jídlo, které konzumovali lidé v paleolitické éře, je pro nás tou nejpřirozenější výživou.

V paleolitické éře byli lidé kočovníci, kteří lovili pro maso, zvířatům odebírali vajíčka a sbírali divoké rostliny. Kvůli tomu je paleo dieta založená na:

  • mase a rybách,
  • vejcích,
  • oříšcích a semínkách,
  • ovoci a zelenině.

Lidé na paleo dietě nejí produkty z obilnin, mléčné výrobky, nebo vysoce zpracovaná jídla – stejně jako sůl, buráky, škrobovitou zeleninu, nebo luštěniny.

Moderní diety v restauracích

Jak se postaráte o hosty na uvedených dietách?

Ze všeho nejdříve potřebujete u každé z těchto moderních diet znát povolené produkty a ty, které jsou vyloučené.

Za druhé, zaškolte své zaměstnance a poskytněte jim všechny informace, které potřebují k přesnému přijímání objednávek.

Za třetí, označte jídla v jídelním lístku, která jsou vhodná pro hosty na různých dietách. Tím nejjednodušším způsobem jsou malé ikony s klíčem na spodní straně menu, které pomohou vašim hostům při výběru správných jídel.

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu