Menu

Servírování jídla je o prezentaci pokrmu s cílem zvýšit přitažlivost a zapůsobit na hosty. Naučte se základy servírování, techniky asijského způsobu podávání a tipy, které vás inspirují k vytvoření svých vlastních.

5 základních prvků servírování

 1. Vytvoření uspořádání - začněte nákresy a náčrtky a vizualizujte tak talíř. Inspiraci čerpejte z nějakého obrázku nebo předmětu. Sestavte „cvičný“ talíř a pracujte na realizaci své vize.
 2. V jednoduchosti je krása - zvolte si jednu ingredienci, na kterou se zaměříte, a prostor využijte ke zjednodušení prezentace. Změť všeho možného odvádí pozornost od hlavních prvků vašeho pokrmu a mohla by zmást hosty v tom, na co se mají soustředit.
 3. Rovnováha pokrmu - hrajte si s barvami, tvary a texturami tak, abyste se ujistili, že toho na hosty nebude moc. Prezentace by nikdy neměla přebít chuť a funkci.
 4. Zvolte správnou velikost porce - ujistěte se, že je na talíři správné množství ingrediencí, a že talíř pokrm doplňuje, není ani příliš velký ani příliš malý. Trefte ten správný poměr masa, těžké přílohy a zeleniny (lehké přílohy), abyste vytvořili nutričně vyvážené jídlo.
 5. Zdůrazněte klíčovou ingredienci - ujistěte se, že klíčová ingredience dominuje, a stejnou pozornost věnujte „doprovodu“. To se týká

 

 

Klasické podávání jídel

Klasické podávání jídel

Klasická technika servírování využívá tři základní potravinové skupiny – těžkou přílohu (škroby), lehkou přílohu (zelenina) a hlavní prvek - ve specifickém uspořádání. Jednoduchým pravidlem klasického servírování je přemýšlení o talíři jako o číselníku hodin.

 • Hlavní prvek: mezi 3. a 9. hodinou
 • Těžká příloha: mezi 9. a 11. hodinou
 • Lehká příloha: mezi 11. a 15. hodinou

Společné sdílení jídla je běžné, a to zejména v asijské kuchyni. Ačkoli je takové servírování náročné, můžete i tak použít esteticky příjemné doplňky a zajímavé nádoby nebo misky, jako jsou velké servírovací nádoby zvané lodičky (steamboat), napařovací bambusové košíky na knedlíčky dim sum, nebo třeba i banánové listy, kterými prezentaci ozvláštníte.

Omáčky: Vytvořte zdůraznění ve formě teček po okraji talíře nebo jako plochu na jedné straně talíře. Při nanášení omáčku na talíř zlehka nalijte nebo nakapejte, a to buď na jídlo nebo pod něj.

Tvarované ingredience: Chytře krájené nebo vytvarované ingredience mohou zvýšit vizuální přitažlivost pokrmů. Krájejte porce masa na podélné plátky, čímž vyzdvihnete jeho správnou propečenost a kvalitu. Nakrájené součásti pokrmu také umožňují poskytovat atraktivní výšku jídla a zajímavou strukturu a udržují talíř upravený a čistý.

Doplňky slouží jako akcent, který zkrášluje nebo zdůrazňuje barvu hlavního jídla. Má zvýrazňovat a doplňovat chutě pokrmu, ale ne je přebíjet. Zde je několik jednoduchých pokynů pro podávání doplňků:

 • Vyhněte se vytváření hromádek v jednom rohu talíře.
 • Dodejte záblesk barvy a tvarů uspořádáním doplňků kolem hlavního jídla
 • Všechny ingredience by měly být vždy jedlé, takže se vyhněte používání nejedlých květů, zatočené citronové kůry, tyčinek skořicové kůry nebo dekoračních kostí apod.
 • Přílohy a doplňky je nutné servírovat rychle, aby bylo zajištěno, že dorazí na stůl teplé.
Produkty
Recepty
Inspirace
Menu