Menu

V České republice samozřejmě nebudeme jíst „po italsku“, jelikož jídla vyžadují adaptaci. Italské těstoviny však nadále představují nevyužitý potenciál. Češi uvádějí, že nejčastěji konzumují česká (78 %) a italská (74 %) jídla.  Stále více ale vyhledávají nové chutě a kombinace. Je však poměrně obtížné se odlišovat, pokud servírujeme spaghetti pomodoro.

Ačkoliv je množství kombinací těstovin s omáčkou téměř nekonečné, existuje několik zásad, které je dobré dodržovat, pokud chceme najít nejoptimálnější spojení. Existují sice těstoviny vyrobené z různých druhů mouky (celozrnné, žitné, špaldové) a dále těstoviny s přídavkem vajec (vaječné těstoviny), nejvíce těstovin se ale vyrábí z tvrdé pšenice durum.

Dlouhé těstoviny - špagety, capelli d’Angelo

Nejznámější těstoviny s kulatým průřezem jsou spaghetti. Nejlépe chutnají s omáčkami na bázi olivového oleje a česneku (spolu s masen nebo rybami). Pokud je chcete vyzkoušet v klasické verzi, připravte jídlo s aglio, olio e peperencino (česnek, olivový olej a chilli). Tenčí těstoviny, např. capelli d’Angelo, se skvěle hodí k jemné rajčatové omáčce, jako zavářka do polévek a pro rychlá jídla. Jejich název („andělské vlasy“) je také dalším důvodem, proč je používat při přípravě jídel pro děti.

Tagliatelle, pappardelle, fetuccine a mafaldine

Široké, ploché těstoviny, často označované jako nudle, např. tagliatelle, pappardelle, fetuccine, mafaldine, tvoří vynikající spojení třeba s masovou omáčkou (ragú), houbovou a rajčatovou omáčkou a plody moře. Ačkoliv se jednotlivé druhy liší svými názvy (v závislosti na regionu a šířce nudlí), jedno mají společné – výborně absorbují omáčku.

Linguine, trenette a bavette

Dlouhé, tenké a ploché těstoviny, jako jsou linguine, trenette nebo bavette, svým vzhledem připomínají zploštělé spaghetti. Liší se od nich rafinovanějším vzhledem a díky plochému povrchu se šířkou cca 6–9 mm se k nim skvěle hodí lehčí omáčky z rajčat a plodů moře, které se mohou udržet na jejich povrchu.

 

Krátké těstoviny - penne, rigatoni, farfalle, fusilli…

Na těstovinách ve tvaru trubiček se výborně drží omáčky. K nejznámějším z nich patří penne, které se klasicky servírují jako penne all’arrabbiata s ostrým chilli. Menší varianty, např. pennette, se lépe hodí k lehčím omáčkám z rajčat s přídavkem bazalky a kousků mozzarelly, která se ve spojení s horkými těstovinami roztéká. 

K masitějším a těžším omáčkám je vhodné použít rigatoni. Vzhledem k jejich vroubkovanému povrchu, značné délce (cca 5–6 cm) a velkému průměru se maso a omáčka snadno dostanou dovnitř. Na rozdíl od penne nemají seříznuté okraje, takže je možné tyto těstoviny postavit, což lze dobře využít při jejich zapékání.  

K rajčatové omáčce nebo masovému ragú se také hodí farfalle (mašličky) nebo fusilli (vrtulky). Těstoviny ve tvaru otevřených mušliček, např. orecchiette, nebo více zavinutých mušliček – cavatelli, se dobře kombinují s jemnými omáčkami s přídavkem zeleniny – brokolice, květáku, fenyklu, čekanky a artyčoků, nebo s plody moře, třeba mušlemi s česnekem.

Plněné těstoviny - ravioli, tortellonini...

Zcela jiné přílohy vyžadují plněné těstoviny, např. ravioli nebo tortellonini. Vzhledem k náplni se obvykle servírují s jednoduchými omáčkami, například se šalvějovým máslem nebo s rajčatovou omáčkou. Jejich menší varianta – tortellini a raviolini – představují vynikající zavářku do polévek.

Tip na závěr: Mnoho klasických druhů těstovin nachází nové využití. Pokud znáte jejich vlastnosti a tradiční verze, bude pro vás snadnější vytvořit z nich nová jídla. Příkladem jsou těstoviny grandine. Mají tvar kuliček (nakrájené spaghetti) a dříve se používaly pouze do polévek, zatímco dnes je můžeme najít v salátech, jako přílohu, a někdy dokonce připravené a la risotto.

Prozkoumej svět TĚSTOVIN

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu