V České republice samozřejmě nebudeme jíst „po italsku“, jelikož jídla vyžadují adaptaci. Italské těstoviny však nadále představují nevyužitý potenciál. Češi uvádějí, že nejčastěji konzumují česká (78 %) a italská (74 %) jídla.  Stále více ale vyhledávají nové chutě a kombinace. Je však poměrně obtížné se odlišovat, pokud servírujeme spaghetti pomodoro.

Ačkoliv je množství kombinací těstovin s omáčkou téměř nekonečné, existuje několik zásad, které je dobré dodržovat, pokud chceme najít nejoptimálnější spojení. Existují sice těstoviny vyrobené z různých druhů mouky (celozrnné, žitné, špaldové) a dále těstoviny s přídavkem vajec (vaječné těstoviny), nejvíce těstovin se ale vyrábí z tvrdé pšenice durum.

Dlouhé těstoviny Nejznámější těstoviny s kulatým průřezem jsou spaghetti. Nejlépe chutnají s omáčkami na bázi olivového oleje a česneku (spolu s masen nebo rybami). Pokud je chcete vyzkoušet v klasické verzi, připravte jídlo s aglio, olio e peperencino (česnek, olivový olej a chilli). Tenčí těstoviny, např. capelli d’Angelo, se skvěle hodí k jemné rajčatové omáčce, jako zavářka do polévek a pro rychlá jídla. Jejich název („andělské vlasy“) je také dalším důvodem, proč je používat při přípravě jídel pro děti.

Široké, ploché těstoviny, často označované jako nudle, např. tagliatelle, pappardelle, fetuccine, mafaldine, tvoří vynikající spojení třeba s masovou omáčkou (ragú), houbovou a rajčatovou omáčkou a plody moře. Ačkoliv se jednotlivé druhy liší svými názvy (v závislosti na regionu a šířce nudlí), jedno mají společné – výborně absorbují omáčku.

Dlouhé, tenké a ploché těstoviny, jako jsou linguine, trenette nebo bavette, svým vzhledem připomínají zploštělé spaghetti. Liší se od nich rafinovanějším vzhledem a díky plochému povrchu se šířkou cca 6–9 mm se k nim skvěle hodí lehčí omáčky z rajčat a plodů moře, které se mohou udržet na jejich povrchu.

Krátké těstoviny Na těstovinách ve tvaru trubiček se výborně drží omáčky. K nejznámějším z nich patří penne, které se klasicky servírují jako penne all’arrabbiata s ostrým chilli. Menší varianty, např. pennette, se lépe hodí k lehčím omáčkám z rajčat s přídavkem bazalky a kousků mozzarelly, která se ve spojení s horkými těstovinami roztéká. K masitějším a těžším omáčkám je vhodné použít rigatoni. Vzhledem k jejich vroubkovanému povrchu, značné délce (cca 5–6 cm) a velkému průměru se maso a omáčka snadno dostanou dovnitř. Na rozdíl od penne nemají seříznuté okraje, takže je možné tyto těstoviny postavit, což lze dobře využít při jejich zapékání.  K rajčatové omáčce nebo masovému ragú se také hodí farfalle (mašličky) nebo fusilli (vrtulky). Těstoviny ve tvaru otevřených mušliček, např. orecchiette, nebo více zavinutých mušliček – cavatelli, se dobře kombinují s jemnými omáčkami s přídavkem zeleniny – brokolice, květáku, fenyklu, čekanky a artyčoků, nebo s plody moře, třeba mušlemi s česnekem.

Zcela jiné přílohy vyžadují plněné těstoviny, např. ravioli nebo tortellonini. Vzhledem k náplni se obvykle servírují s jednoduchými omáčkami, například se šalvějovým máslem nebo s rajčatovou omáčkou. Jejich menší varianta – tortellini a raviolini – představují vynikající zavářku do polévek.

Mnoho klasických druhů těstovin nachází nové využití. Pokud znáte jejich vlastnosti a tradiční verze, bude pro vás snadnější vytvořit z nich nová jídla. Příkladem jsou těstoviny grandine. Mají tvar kuliček (nakrájené spaghetti) a dříve se používaly pouze do polévek, zatímco dnes je můžeme najít v salátech, jako přílohu, a někdy dokonce připravené a la risotto. 

Prozkoumej svět TĚSTOVIN