Menu

Ryby navíc nabízí široké uplatnění v kuchyni. Hodí se prakticky na všechny druhy úprav – od vaření, pečení a smažení až po grilování či uzení, stejně tak ale i do studené kuchyně. K přípravě rybího masa můžete volit také techniku sous vide.

Jak ryby v kuchyni využít?

S podzimem se nabízí úprava a příprava ryb na základě sezónních surovin. Ryby jdou dobře kombinovat s kořenovou zeleninou, s dýní, houbami nebo třeba s fíky či fermentovanou kedlubnou, řepou či s créme fraiche. 

Vyzkoušet můžete také další trendy recepty:

  • poke bowl s lososem, avokádem, okurkou, ředkvičkou, mangem a řepných listů
  • tatarák z tuňáka se šalotkou, pažitkou, avokádem a sezamovým semínkem
  • udon nudle s okounem, Jidášovým uchem, mořskou řasou a chilli
  • fish&chips s hráškovým pyré
  • karbanátky z tresky s černými olivami, vejcem, pažitkou a lžičkou harissy

Sladkovodní ryby 

Kapr

Kapr

V české gastronomii patří k nejoblíbenější a zároveň k nejčastější kuchyňské úpravě smažený kapr v trojobalu. Kapří maso je vhodné pro všechny druhy kuchyňských úprav – vaření, dušení, pečení či grilování. Lahodný je také uzený, který se pak skvěle hodí do salátů a dalších pokrmů studené kuchyně. Klasikou pak zůstávají kapří hranolky

Pstruh

Pstruh

V gastronomii je pstruh hodnocen jako skvělá lososovitá ryba, má lahodnou chuť a neobsahuje skoro žádné kosti. Pstruh je vhodný ke všem kuchyňským úpravám včetně marinování nebo uzení.

Rozhodně kulinářským zážitkem je pstruh v papilotě nebo grilovaný pstruh s kouřovým aroma

Candát

Candát

Candát má kvalitní, bílé a chutné maso, díky kterému je v gastronomii považován za exkluzivní rybu. Snadno se filetuje a vykošťuje. Hodí se k nadívání, menší kousky lze dobře vařit či dusit na víně. Můžete jej obalovat v trojobalu nebo těstíčku a smažit nebo péct v troubě.

Vyzkoušejte candáta podávaného s tortellini se špenátem a citronovou omáčkou

Okoun

Okoun

Maso okouna je podobné masu candáta, má ale více menších kostiček. Jeho maso je narůžovělé a výtečné, hodí se na pečení na másle s kmínem a bylinkami. 

Úhoř

Úhoř

Úhoří maso je bílé, šťavnaté, tučné a lahodné. Nemá kosti a řadí se mezi nejchutnější rybí maso vůbec. V gastronomii je oblíbené díky rozmanitým možnostem přípravy. Nejčastěji se ale maso vaří či dusí, tučnější kusy doporučujeme vyudit. Protože úhoří krev obsahuje jedovatý ichtyotoxin s podobnými účinky jako zmijí jed, je potřeba ho vždy precizně vykuchat a následně tepelně upravit nad 60 stupňů, čímž se jed zneškodní. 

Mořské ryby 

Losos

Losos

Losos je zdroj selenu a působí jako antioxidant. Patří mezi krále mezi mořskými rybami. Má růžové až červené lahodné maso, které nese silnou chuť. Je velmi snadný na přípravu, můžete ho osmažit na pánvi, grilovat, udit, péct v troubě, skvělý je také pečený v papilotě.
Vyzkoušejte třeba lososa s citronovo-pepřovou omáčkou nebo lososa s chorizem a kedlubnou

Treska

Treska

Maso tresky je bohaté na tryptofan, který dopomáhá ke tvorbě serotoninu - hormonu štěstí. Navíc má nízký obsah tuku. Během přípravy je potřeba jednat rychle, její maso je křehké a riskujete, že se vám rozpadne. Protože má poměrně výraznou chuť, stačí ji jen pokapat olivovým olejem nebo potřít máslem, přidat mořskou sůl a čerstvé bylinky. Také se ale dobře marinuje, restuje nebo zapéká. Můžeme doporučit recept na tresku s bazalkovo-petrželovou krustou na rajčatové omáčce nebo grilovanou tresku se slaninou a avokádem

Tuňák

Tuňák

Tuňák má pevné, libové maso, které neobsahuje kosti. Nejlepší možnou přípravou je steak. Stačí si připravit cca 2,5 centimetrů vysoké kousky masa, potřít je olejem a osmažit je na rozpálené pánvi – každou stranu asi 2-3 minuty.

Tuňák je vhodný také třeba do wrapu.

Mořský vlk

Patří k nejvyhledávanějším mořským rybám, a to díky svému bílému, kvalitnímu a chutnému masu, které je téměř bez kostí. Nepotřebuje žádnou zdlouhavou přípravu, stačí ho osolit, přidat plátek másla, pokapat citronem, ovonět bylinkami a osmahnout. Skvělý je také pečený v solné krustě. 

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu