Menu

Druhy sýrů

Jednotlivé sýry dělíme podle způsobu srážení, podle tvrdosti, podle zpracování a podle obsahu tuku v sušině.

Podle srážení máme sýry tvarohové a sýry sýřené. Dle tvrdosti pak rozdělujeme sýry na čerstvé (lučina, žervé, cottage, mascarpone…), měkké, plísňové s bílou plísní na povrchu (hermelín, brie, camembert…), polotvrdé (chedar, gouda, eidam…) a tvrdé (parmezán, pecorino…).

Zvláště evropské země jsou pak hrdé na své „vlastní sýry“ a každá kuchyně, ať už česká nebo zahraniční, ráda využívá právě těchto lokálních surovin na přípravu autentických receptů.

Mezi oblíbené české sýry patří například Blaťácké zlato nebo balkánský sýr. Slovenští sousedé si potrpí na oštiepok, parenicu nebo korbáčiky. Francouzi jsou hrdí na své Brie, Beaufort nebo Bleu d’Auvergne. V Itálii zase rádi používají Gorgonzolu, Mascarpone či Grana Padano. Ve Švýcarsku pak milují jejich Ementál.

Eidamská cihla

Eidam má jemnou, nepříliš slanou chuť, během zrání chuť sílí a struktura je více drobivá. Sýr je téměř bez zápachu, barva je nažloutlá a sýr běžně obsahuje 30 - 45 % tuku v sušině. Je vhodný na vaření, smažení, zapékání i na posyp pokrmů jako třeba v receptu na květákový quiche s rajčaty.

Ementál

Původně švýcarský sýr, který je definován svými typickými dutinami uvnitř. Obsah tuku v sušině je běžně 45 %. Ementál se konzumuje samotný, lze ho ale využít i v kuchyni například na fondue, na zapékání nebo do salátů.

Cottage

Tvarohový sýr s jemnou chutí, který obsahuje stopy syrovátky. Cottage se konzumuje samotný, s pečivem, s ovocem nebo zapečený v nejrůznějších pokrmech jako například v receptu na vaječnou omeletu s uzeným lososem

Mozzarella

Mozzarella

Italský poklad ve tvaru oválu, který má sněhobílou barvu, lesklý povrch a obsahuje syrovátku. Čím je sýr zralejší, tím intenzivnější má chuť. Oblíbená je zejména „Mozzarella di Bufalla Campana“ D.O.C z buvolího mléka. Používá se na pizzu, do těstovin, salátů, k masu a podobně. Skvělá je i ve frittatě se špenátem

Parmezan

Parmezan

Slavný v celém světě sýr Parmigiano Reggiano je vyráběn od 13 století. Originální sýr vzniká z kravského mléka v regionech: Parma, Emilia-Romania, Modena, Bolonia a Mantua. A na čem záleží jeho chuť? Na všem! Počínaje čím se živí krávy, přes regionální tradice až po místního počasí. Mladý parmezán se ideálně hodí k vínu, starší můžeme nastrouhat do salátů, na masa nebo do těstovin. Dozrálý, pokropený balzamikovým octem, podávaný spolu se sušenými fíky a ořechy je výborným předkrmem.

Mascarpone

Mascarpone

Jemný, krémový, čerstvý sýr vyrobený ze smetany, který pochází z Itálie. Snadno načichne jiným jídlem ve své blízkosti, proto se doporučuje skladovat ho odděleně. Oblíbený je hlavně do dezertů jako tiramisu a jako náplň do dortů. Zkuste ho použít třeba v receptu na ananasové taštičky

Ricotta

Ricotta

Ricotta vzniká ze syrovátky, je bílá, lehká, nasládlá a obsahuje přibližně 13 % tuku. Nejčastěji se používá do dezertů nebo ve slaných receptech, jako je penne se špenátem a ricottou

Feta

Původem řecký sýr, který se vyrábí z čerstvého ovčího a kozího sýra v poměru 70 % na 30 %. Zraje přes dva měsíce ve slaném roztoku a je vhodný jak do studené, tak teplé kuchyně. Zvlášť oblíbený je sýr feta v řeckých salátech nebo s ním můžete připravit tradiční řeckou musaku.

Camembert

Měkký, krémovitý sýr původem z Francie má na povrchu jemnou bílou plíseň. Jeho chuť se mění postupně s dobou zrání. Výborný je k vínům doplněný třeba fíkovým čatní.

Čedar

Čedar je polotvrdý, hladký, výrazně žlutý sýr pocházející z Anglie. Jeho chuť je lehce oříšková a hodí se skvěle na zapékání nebo do vegetariánského burgeru s jalapeňo a nakládanou cibulkou.

Bryndza

Měkký, solený sýr vyrobený z ovčího mléka a tvarohu. Pochází ze Slovenska, vyrábí se i v Polsku nebo na Moravě. Můžete znát několik druhů jako liptovská bryndza, letní, zimní nebo jasienka – nejtučnější varianta. Bryndza obecně obsahuje užitečné laktobakterie, a má tak příznivé účinky pro naše tělo.

Olomoucké tvarůžky

Moravský poklad, který je podle výrazné vůně poznat na několik metrů. Jde o zrající sýr, který se vyrábí z odtučněného mléka a je nezbytnou součástí moravské kuchyně, zejména pak v oblasti Hané.

Niva

Kravský, poloměkký sýr s modrou plísní, výraznou vůní a slanou chutí, který připomíná francouzský ovčí sýr Roquefort. V kuchyni je oblíbený při vaření omáček anebo na zapékání. Hodí se třeba i na pizzu quattro formaggi.

Oštiepok

Tradiční slovenská pochoutka vyrobená z ovčího sýra. Vyrábí se odléváním za tepla do nejrůznějších formiček, proto má také nejrůznější tvary. Chuť je nasládlá, barva výrazně žlutá a mezi zuby takzvaně vrže.

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu