Menu

Existuje mnoho typů diet a také mnoho argumentů o tom, která dieta je ta nejefektivnější. Ti, kdo se dietami zabývají, se shodují, že nejlepší jsou takové úpravy jídelníčku, které obsahují čerstvé ingredience, zahrnují celozrnné potraviny a rostlinné výrobky a minimalizují plýtvání či zbytečný odpad. 

Co znamená Whole-food, Plant-based dieta (WFPB)

„Whole foods“ jsou přírodní potraviny, které nejsou zpracované, jde tedy o celé, nerafinované suroviny.

„Plant-based“ jsou potraviny, které pochází čistě z rostlin, tedy neobsahují žádné živočišné složky, jako je maso, mléko, vajíčka nebo med

Obecně vlastně neexistuje jasná definice toho, co WFPB je, můžeme tedy říct, že nejde ani tak o dietu, jako spíš o životní styl. Rostlinná strava se totiž může značně lišit v závislosti na tom, do jaké míry člověk do svého jídelníčku zařazuje živočišné produkty.

Jaké potraviny jsou preferované?

Většinu jídelníčku ale v každém případě tvoří ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny, semínka a ořechy.

Jakým potravinám se vyhýbat?

Velmi se naopak omezují rafinované potraviny, jako jsou přidané cukry, bílá mouka nebo zpracované oleje. Dále pak samozřejmě maso, mléčné výrobky, ryby, vejce či med.

 

Plant-based a vegan není to samé

Právě kvůli zmíněným vhodným a nevhodným potravinám je tato dieta často zaměňována s veganskou nebo vegetariánskou stravou. I když si jsou v některých ohledech podobné, nejsou stejné.

Lidé, kteří dodržují veganské stravování, se zdržují konzumace jakýchkoli živočišných produktů, včetně mléčných výrobků, masa, drůbeže, mořských plodů, vajec a medu. Vegetariáni vylučují ze svého jídelníčku veškeré maso a drůbež, ale někteří vegetariáni jedí vejce, mořské plody nebo mléčné výrobky.

WFPB dieta je flexibilnější. Její příznivci sice jedí převážně rostliny, ale živočišné produkty nejsou zakázány. Zatímco jedna osoba držící dietu WFPB nejí žádné živočišné produkty, jiná v klidu konzumuje malá množství vajec, drůbeže, mořských plodů, masa nebo mléčných výrobků

Jde o zdravou formu diety?

Na stejnou otázku se zeptali i američtí vědci, kteří vypracovali studii vydanou v roce 2019 v Jurnal of the American Heart Association. Ta potvrzuje, že u lidí konzumujících více rostlinných produktů bylo vypozorované nižší riziko srdečních onemocnění.

Tato strava také snižuje pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu, což ukázala stejná studie, do které se zapojilo přes 3000 000 lidí. Nakonec také pomáhá s redukcí hmotnosti. 

Jak WFPB zařadit do menu vaší restaurace?

V první řadě je nutno podotknout, že hostů, kteří řeší potravinové intolerance, alergie, ale i diety nebo různá omezení z vlastní vůle, stále přibývá. Proto je potřeba se připravit a s takovými strávníky vždy počítat.

Neváhejte a připravte speciální sezónní menu, které bude zaměřené čistě na WFPB. Zařaďte sem luštěninové pokrmy, zeleninové polévky a saláty plné semínek či ořechů. 

Toto speciální menu by mělo mít také speciální označení, aby si ho hosté všimli a měl chuť ho vyzkoušet i ten, kdo zatím žádné diety a potravinové omezení nemá. Můžete ho vytisknout na jinak barevnou stránku, označit originální ikonou, vymyslet zajímavý název včetně specifických pojmenování jednotlivých pokrmů.

Jíme očima, proto myslete na líbivé fotky v menu. Hosté, kteří nový jídelníček a nový směr vaší restaurace ještě neznají, mohou být zdráhaví. Fotkou, kterou ideálně budete promovat i na sociálních sítí, je můžete přesvědčit vyzkoušet něco nového.

Přečtěte si také náš článek: Jak fotit pokrmy.

Inspirujte se našimi recepty

Pokud jste se rozhodli WFPB dietu také vyzkoušet a zapojit takto připravené pokrmy do menu ve vaší restauraci, máme pro vás skvělé s chutné recepty, které neváhejte vyzkoušet:

1)     Veganský tatarák z rajčat a bazalky

2)     Polévka z černého kořene s ořechovým pestem

3)     Vegetariánský salát Caesar s nugetkami a krémovým dresinkem

4)     Salát Waldorf s brokolicí a čočkou

5)     Veganský ramen

6)     Salát s grilovanými veganskými trhanými kousky

7)     Guláš z lilku a cizrny

8)     Čočkový prejt s jáhlami s dýní

Produkty
Recepty
Inspirace
Menu